Uzaktan Eğitim Mi ? Sınıfta Eğitim Mi ?

Uzaktan Eğitim Mi ? Sınıfta Eğitim Mi ?

Son yıllarda popülerliği oldukça artan uzaktan eğitim ve bilindik sınıfta yüz yüze eğitim hakkında bilgi vermek istedik.

Öncelikle her iki eğitim yönteminide açıklayarak başlayalım

Yüz yüze eğitim : Öğrenci ve eğitmenin aynı fiziki ortamda (sınıf) bulunduğu eğtim şeklidir.

Uzaktan Eğitim : Eğitmen ve öğrencilerin farklı lokasyonlarda olduğu internet üzerinden farklı yazılımlar ile yapılan eğitim yöntemidir. Uzaktan eğitim 2 ana başlıkla ile incelenebilir

 • Online Eğitim : Derslerin internet üzerinden canlı olarak verildiği yöntemdir. Eğitimci ve öğrenci aynı anda derse bağlanır ve sesli, görüntülü, yazılım iletişim mümkündür.
 • OfflineEğitim : Dersler daha önceden hazırlanmıştır. Öğrenci istediği zaman derse bağlanıp izleyebilir. Etkileşim olabilir fakat karşısında canlı bir eğitmen yoktur.

Şunu bilmeliyiz ki gelişen teknoloji ile birlikte her gün bir öncekinden daha iyisi ortaya çıkıyor. Bu yüzden mükemmel eğitim yöntemi diye bir şey yoktur. Fakat öncekine göre daha iyi yada daha kötü olduğunu söyleyebiliriz. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim senaryolarını inceleyerek devam edelim.

Ahmet Bircan
Ahmet Bircan
MCT
Özellikle bilişim alanında öğrenme dersten sonra ki çabalarınız ile gerçekleşir
İster uzaktan eğitim ister sınıfta eğitim alın farketmez. Çünkü eğitim sırasında sizlere bilgi ve tecrübeler aktarılmaya çalışılır. Siz dersten sonra ne kadar çok çaba gösterirseniz o kadar çok öğrenebilirsiniz. Bence öğrenmenin en temel kurallarından birisi tecrübe etmektir.

Sınıfta eğitim senaryosu
Bu senaryoda öğrencimiz kurs almak üzere belli gün ve saatlerde kurs merkezine gitmektedir. Genellikle günde 3 ila 6 saat arası ders işlenmektedir. Eğitimin belirli bir süresi vardır. Bu süre sonunda eğitimini tamamlamış olur. Eğitim tamamlandıktan sonra aynı eğitimde unuttuğu kısımları tekrar edebilme imkanı yoktur. Hatta çoğu durumda eğitim aldığı kurs ile ilişkisi sona erdiğinden sorularını da soramayacaktır. Bu durumda öğrenme kurs süresini çok iyi değerlendirmelidir. Kurs bittiğinde öğrenme desteği de sona erecektir.

Uzaktan eğitim senaryosu
Uzaktan eğitim yöntemi ile kurs alınması durumunda ise derslere uzaktan eğitim şeklinde katılacağından bir bilgisayar ve internet bağlantısı olması yeterlidir. Her hangi bir zaman diliminde olması gerektiği bir mekan yoktur. Dilediği her yerden ders alabilmektedir. Teknoloji sayesinde sınıfta eğitimde ki tüm avantajlara sahip olacaktır. Canlı eğitimlerin verildiği uzaktan eğitim platformunda eğitmenine ders sırasında sesli yada yazılı şekilde sorularını sorabilir hatta eğitmen öğrencinin bilgisayarına bağlanıp uygulama sorunlarında yardımcı olabilir. Canlı eğitimi kaçırsada video kayıtlarından eksiğini tamamlayabilir. Offline olarak izlediği ders videosunda aklına takılan bir konuyu tartişma platformundan eğitmenine ve sınıf arkadaşlarına sorup cevap alabilir. Öğrenme belirli bir zaman dilimine bağlı olmayacaktır. Kurs bitsede belli bir süre tartışma forumlarını kullanabilecek hatta videoları bilgisayarına indirip istediği kadar tekrar edebilecektir.

Genel olarak her iki senaryomuzda incelendiğinde :

Yüz yüze eğitim yöntemi

 • Eğitim gün ve saatlerinde eğitim yerinde olmak zorunlu
 • Kaçırılan dersler ancak kursun insiyatifinde ek ders yapılırsa tekrar edilebilir
 • Kursun tekrarı mümkün değildir

Uzaktan eğitim yöntemi

 • Eğitim gün ve saatinde canlı derse internet bağlantısı olan her yerden katılınablir
 • Kaçırılan derler videolardan tekrar izlenebilir
 • Derslerin hatta tüm kursun tekrarı videolar sayesinde mümkündür
 • Tartışma platformlarında diğer öğrenciler ve eğitmen ile tartışmalar yapılabilir

Bildiğiniz üzere Coder Bilişim Akademisi yıllardır hem sınıfta hem uzaktan eğitim yöntemleri ile eğitimler vermekte. Ülkemizde bir çok üniversite de uzaktan eğitim yöntemi ile dersler vermeye başladı. Dünya da gelişmiş ülkelere baktığımızda özellikle bilişim sektöründe eğitimler için zaman, mekan bağımsızlığı ve daha düşük maliyetler söz konusu olduğundan uzaktan eğitimler daha çok tercih edilmekte.Peki Coder Akademi sizlere uzaktan eğitim kurslarında ne gibi imkanlar sunuyor.

 1. Katıldığınız kursları alanında uzman, piyasa deneyimi olan ve eğitim konusunda kendisini kanıtlamış sertifikalı eğitmenler alırsınız
 2. Uzaktan eğitimlerimiz belli gün ve saatlerde canlı olarak verilmekte
 3. Canlı eğitimler sırasında eğitmeniniz ile sesli, yazılı ve görüntülü iletişim kurabilirsiniz
 4. Uygulamalarınızda bir sorun yaşarsanız sizin izniniz ile eğitmeniniz pc nize bağlanıp yardımcı olabilir
 5. Eğitimi yalnızca teorik olarak değil ağırlıklı uygulamalı alırsınız
 6. Canlı eğitimlerin kayıtlarını bir gün sonrasında uzaktan eğitim portalından izlemeye başlayabilirsiniz
 7. Tartışma platformumuzdan sınıf arkadaşlarınız ve eğitmeniniz ile ders konuları üzerinde tartışabilirsiniz.
 8. Eğitiminiz bittikten sonra bile ders uygulamaları, videolar ve tartışma platformuna erişebilirsiniz
 9. Videoları ve ders dosyalarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz

Gerek üniversite etkinliklerinde gerekse sosyal medya platformlarında sıklıkla karşılaştığımız “youtube gibi video paylaşım sitelerinden de öğreniriz uzaktan eğitim ile aynı…” şeklinde ifadeler ile karşılaşmaktayız. Yazımızın başından bu yana anlattığımız gibi uzaktan eğitim demek videolardan dersi izlemek değildir.

Son olarak eğitimlerimize gözatmak isterseniz Buradan inceleyebilirsiniz.